خودشناسی چیست | چرا باید خودمان را بشناسیم | هدفمان ازخودشناسی چیست

منظور خودشناسی یا شناخت انسان از خودش، نامی که در شناسنامه ی اوست نمیباشد بلکه منظور، هویت واقعی (روح الهی) که خداوند در وجودش نهاده است میباشد. خودشناسی رابطه ی انسان را با دنیای بیرون بهتر برقرار میکند و با حواس و نیروهای خود به شناخت بهتری از زندگی می رسد انسان با شناخت خود میتواند مقام و جایگاه واقعی خود را درک کند و در معرفت ازفرشتگان پیشی بگیرد و متوجه خواهد شد که فردی آزاد و اختیاردار است و در قبال خود مسئولیت دارد که باید آن را انجام دهد، همینطور مسئول افراد دیگر و آباد کردن جهان و بهتر کردن آن است.

بهتر است بدانید که انسان امانت دار (روح الهی) میباشد و بر حسب تصادف برتری نیافته است تا همه چیز را برای خودش گمان کند و هیچ وظیفه یا تعهدی را اجراء نکند و مسئولیتی برای خودش قاعل نباشد

به نظر اسلام خود حقیقی انسان روح خداوندی است که در بدن ما به امانت گذاشته شده است ( و متاسفانه روح خداوند در خیلیها کم رنگ شده و باید برای پر رنگ کردن و دیده شدن قدرتهای بزرگ این روح در وجودشان، برای دستیابی به آرزوهایشان تا دیرتر نشده بکوشند) این روح منشاء خداوندی دارد و در قرآن کریم آمده است «فَاِذاسویته نفخت قیه مِن روحی» (پس وقتی آن را درست کردیم از روح خود در آن دمیدیم )

خودشناسی مفاهیم پرکاربرد و بسیار ساده‌ای دارد دلیل پرکاربرد بودنش اینست که باشناخت قسمتهایی ازوجودمان، دستیابی به هدفمان را آسان تر میکند. خودشناسی نه چیز عجیبی است که باعث سردرگمی کسی شود و نه چیز ساده ای که بتوان به آسانی از کنارش گذشت.

امیرالمؤمنین علی(ع) در این باره میفرمایند: خودشناسی همان خداشناسی است. این جمله مقداری تفکر میخواهد، ازآنجا که امامان معصوم و شیعیان گرامی، عالمان بزرگی بوده‌اند و با توجه به دانشی که داشته‌اند از روی هوا مبحثی را ننوشته‌اند، فقط هر کس نسبت به سطح معلوماتش برداشتی از گفته های پر ارزششان دارد.

به گفته حضرت علی(ع): خودشناسی، سودمندترین دانش هاست _ همچنین فرموده اند: کسی که به شناخت خود دست یابد به بزرگترین رستگاری و پیروزی رسیده است و نیز میفرمایند: نهایت معرفت آنست که انسان خود، بشناسد و خویشتن را با امور فنا پذیر خوار نگرداند و منزلتش والا شود و به نهایت هر شناخت و دانایی میرسد.

نقطه مقابل خودشناسی، خودناشناسی میباشد که به عقیده امیرالمؤمنین (ع) بالاترین و بزرگترین جهل است، چنانکه فرمودند: بزرگترین نادانی خودناشناسی انسان است و نیز فرمودند: در جهل همین بس که انسان خودش را نشناسد.

سؤال اینجاست؟؟؟

چرا باید خودمان را بشناسیم ؟

هدفمان از خودشناسی چیست ؟

یا اینکه از خودشناسی چه چیزی عایدمان می شود ؟

خودشناسی زبان های مختلفی دارد و هرکدام از آثار با توجه به دیدشان دراین زمینه تلاش کرده اند برای رساندن مفهوم ساده و کاربردی تر خودشناسی، مطالب خود را به خوانندگان القاء کنند. هرانسانی خودش را دوست دارد و طبیعی است که خودشناسی مطلوب به نظر برسد و همین طور محبت انسان نسبت به خودش باعث میشود تا سطح معلوماتش بالا رود و برای براورده کردن نیازهایش تلاش کند و از ضرر و زیان به خودش جلوگیری کند، از سوی دیگر هم برطرف کردن نیازها و جلوگیری از ضرر و زیان مستلزم یادگیری شناخت دقیق انسان از خودش می باشد. مطمعن باشید تا خودتان را نشناسید، نیازهایتان و امور زیان به آن را هم نمیتوانید بشناسید _ منظور از خودشناسی، همان خداشناسی است همان حس کمال خواهی پایان ناپذیر انسان!

یعنی وقتی انسان بفهمد به چه دلیل خلق شده و مأموریتش در این دنیا چیست و برای چه این مأموریت به او داده شده ؟! حس کمال خواهی اش بیشتر و بیشتر میشود و بهترین ها را می خواهد و سعی بر این دارد که لحظه به لحظه روزهایش را بر خودشناسی واقف کند، بهتر است بدانید که خودشناسی در عین حال که  معلوماتمان را بالا می برد و نسبت به آنچه که باید باشیم آگاه ترمان می کند بسیار هم شیرین و دوست داشتنی است.

انسان با شناخت صحیح از خودش به تمام آنچه که تا حالا رؤیایش بوده، خواهد رسید و دیگر به خواسته و داشته های کم قانع نخواهد شد و همواره می کوشد تا به کمال واقعیش که خداوند در وجودش دمیده، پی ببرد. آنموقع است که قدرت خداوند رحمان (روح الهی) را بچشد قدرتی که خداوند آن را در وجود همه مان گذاشته است تا با شناختش به خود واقعیمان برسیم.
خود شناسی یعنی کشف مهارت ها و استعدادهای نهفته تان ، زمانی رسیده که خطر غنچه ماندن دردناک تر از خطر شکوفا شدن باشد. ( آناییز نین )

 چقدر برای خود شناسی انگیزه دارید؟!

احتمالاً برای همه ی ما پیش آمده است که گاهی اوقات انگیزه مان را از دست داده ایم و قدرت نهفته درونمان را نادیده گرفته ایم و برایمان سخت شده که دوباره انگیزه و قدرتمان را فعال کنیم، در این مورد به روش های چند دست از بزرگان، مثال هایی را برایتان خواهم زد تا به خودتان و قدرت درونتان ایمان آورده و مطمئنتان کنم که شما هم قطعاً می توانید برنده ی زندگی خودتان و خیلی های دیگر باشید.

«توماس ادیسون» ادیسون میتواند یک مثال عالی برای افرادی باشد که به حرف دیگران نباید گوش بدهند تا اسیر شکست نشوند، جالب است بدانید که معلمان توماس به وی می گفتند که او احمق تر از آن است که بتواند چیزی یاد بگیرد. اما ادیسون هیچ وقت دست از تلاش برنداشت و سرانجام پس از هزاران بار شکست، توانست نام خود را در تاریخ جاودانه کند.

هنگامی که درباره ی شکستهای ادیسون از او سؤال کردند: اینگونه جواب داد که «من شکست نخوردم، فقط هزار راه را پیدا کردم که به موفقیت ختم نمیشد»

«بیل گیتس» بیل گیتس سالهای سال است که عنوان ثروتمند ترین مرد جهان را به خود اختصاص داده است. اما، حتی بیل گیتس هم در یک چشم به هم زدن نتوانسته به موفقیت کنونیش برسد وی برای رسیدن به هدفش موانع زیادی را پشت سر گذاشته است.

اولین شرکت بیل گیتس  traf_o_data

اولین شرکت بیل گیتس  traf_o_data نام داشت. این شرکت دستگاهی را ساخته بود که می توانست اطلاعات ترافیکی را مورد تحلیل قرار دهد. گیتس و دوستش پاؤل آلن، در اولین اقدام برای فروش محصولاتشان متوجه شدند که دستگاه کار نمی کند. در نهایت اولین شرکت بیل گیتس   traf_o_data شکست سختی خورد و تمام زحمات گیتس بر باد رفت. اما گیتس انگیزه اش را از دست نداد و این شکست را قبول نکرد او معتقد بود که پشت هر شکست بزرگ موفقیت بزرگتری وجود دارد. بنابراین شرکت دیگری به نام مایکروسافت را راه اندازی کرد و اکنون ثروتمند ترین مرد جهان است.

«چارلز داروین» داروین در زمان کودکی از سمت معلمان و حتی پدرش با کم لطفی های بسیاری مواجه بود. او در این رابطه می گوید: « معلمان و حتی پدرم معتقد بودند که من یک پسر کاملاً معمولی هستم که هوشم پایین تر از سطح استاندارد است » چارلز داروین الآن یکی از شناخته شده ترین دانشمندان دنیا است.

لازم است با توجه به عادات افراد ثروتمند و مشهوری که هیچ گاه انگیزه شان را برای رسیدن به هدف از دست نداده اند درس بزرگی گرفت. پیشرفت شما هر چقدر که کم باشد ، پیشرفت به حساب می آید.شما هم می توانید همانند ادیسون، بیل گیتس، داروین و…. با داشتن صلاح هایی چون انگیزه و پشتکار به اهدافتان برسید. بنابراین باید کارهای بزرگ انجام دهیم و ریسک پذیر تر باشیم و به دنبال اهداف و کارهایی باشیم که ما را به طرف جلو بکشاند و شکل بهتری از ما را نشان دهد.

اگر می خواهید یک عادت قدرتمند داشته باشید تا نتیجه های مطلوب و عالی از هدفتان بگیرید حتماً روی پیشرفتتان تمرکز کنید، به طوری که دقیقاً در همین لحظه به تمام خواسته هاتون رسیده باشید. در واقع باید برای تسلط بر انگیزه تان، خودتان را در شرایطی تجسم کنید که انگار به تمام اهدافتان رسیده اید، جالب است بدانید که ورزشکاران موق تمام عملکرد خود را از ابتدا تا لحظه ی آخر، حتی آن قطره عرقی که پس از رسیدن به خط پایان بر صورتشان می نشیند در ذهن تجسم می کنند.

باید به ندای مثبت درونتان بیشتر توجه کنید و هرگز، هرگز وهرگز تسلیم نشوید. همه ی ما خوب می دانیم با تسلیم شدن بیشتر خودمان را آزار می دهیم و در نهایت چیزی جز آه و حسرت عایدمان نمی شود. پس وارد عمل شویم و قدرتمندانه پیش برویم و ایمان داشته باشیم که خداوند ما را یاری می کند.اجازه ندهید ترس از طولانی بودن زمانی که باید برای به هدفتان صرف کنید، مانعی را سر راهتان قرار دهد.

زمان به هر صورت خواهد گذشت، پس چه بهتر که از این زمان به بهترین شکل استفاده کنیم.( ارل نایتینگل )

ممکنه برای شما هم پیش اومده باشه که تمام کارهایتان خیلی خوب پیش بروند اما یکدفعه مشکلی سر راهتان قرار گرفته که باعث شده شما جواب رد های زیادی از جانب شخص یا شرکتی  شنیده باشید و ته قلبتان خالی شده باشد. اما این رد شنیدن چیزی را در وجود شما بیدار می کند. جواب رد شنیدن از کسی به معنای آن نیست که شما نمی توانید یا سطح علمی تان پایین است بلکه به این معناست که دوباره باید امتحان کنید ولی این بار باید کمی قوی تر عمل کنید.

شما وقتی ریگی در کفشتان می افتد چکار میکنید؟!  در این صورت فقط دو راه دارید، می توانید با ریگ راه بروید و بیشتر درد بکشید و پایتان بیشتر ورم کند و یا اینکه ریگ را بیرون بیاورید و راحت تر راه بروید. و اما بیداری که این ریگ در شما به وجود می آورد اینست که متوجه می شوید ریگ در کجا و چرا در کفشتان افتاد وجواب این سؤال باعث می شود قدمهای بعدیتان را بهتر بردارید و یا اینکه کفشتان را عوض کنید تا آن ریگ برایتان تکرار نشود و هر کاری می کنید تا از شر ریگ در امان باشید.

همان طور که مشخص است یکی از مقدمات ضروری خودسازی، داشتن انگیزه برای حرکت به سوی مقصد در مسیر صحیح است و شناخت مقصد و مسیر به تنهایی کافی نمی باشد، بلکه داشتن انگیزه نیز ضروری است. جالبه که بدونید خودشناسی و انگیزه به هم متصل هستند و اگر خودتان را درست شناخته باشید کافیست که به راه خود ادامه دهید حتماً متوجه دویدن انگیزه به دنبال خود، خواهید شد.

فرض کنید میخواهید کودکی را بزرگ کنید حتماً میدانید که کودک برای رشد نیاز به شیر،نوشیدنی و غذای آبکی دارد و اگر نیازهایش را برطرف نکنیم رشد که نمی کند هیچ، بلکه لاغر و ضعیف تر می شود و در نهایت منجر به مرگ عمدی کودک می شود. خودشناسی هم دقیقاً تا این حد برای همه ما مهم و ضروریست. همه ما امانتدار خداوند هستیم و باید به ارزش وجودی خود پی ببریم و بجای اینکه وقت اندکمان را صرف گناه و معصیت کنیم آن را حریم امن الهی کنیم، چون اگر کسی پی به شرافت خود ببرد هیچ وقت اسیر خواهش های نفسانی خویش نمی شود.(محمدرضا اکبری)

خداوند در قرآن کریم می فرماید: « ای کسانی که ایمان آوردید مراقب خود باشید اگر شما هدایت یافتید، گمراهی کسانی که گمراه شده اند به شما زیانی نمی رساند.» مائده_سوره5،آیه105

بنابراین با توجه به این آیه روشن می شود که وقتی انسان به خود شناسی بپردازد، از شر گمراهان و بی منطقان در امان خواهد بود و گمراهی و انحراف دیگران تأثیری در او نخواهد داشت.

 یکی از انگیزه های توصیه به خود شناسی از سوی کسانی که خودشناسی کرده اند _ از اعمه معصومین نقل شده است: انسان و غایت وجودی او را میشناسند و نیز میدانند هر فردی با شناخت خود، مقصود و هدف هستی خود، بیش از پیش خواستار سلوک به سوی کمال خواهد شد و انسان ها را به خودشناسی ترغیب میکنند تا آنان را شیفته حرکت کمالی سازند.

و در نهایت خود شناسی به خدا شناسی می انجامد و خدا شناسی در واقع اصلی ترین مقدمه کمال و بلکه خود کمال انسان است.

انسان تا خودش را نشناسد نمیتواند درک و فهم درستی از چیزهایی که میخواهد داشته باشد را به دست آورد.

مهم ترین انتظارات ما از خودشناسی ، شناخت غایت (راه بی پایان) وجود ی انسان است. پیامبر گرامی اسلام (ص) فرمودند: «من عرف ربه فقد عرفه ربه» خداشناسی در واقع مقصد شناسی است و شناخت خداوند و شناخت اینکه انسان می تواند به قرب الهی نایل آید بیانگر استعداد اصلی انسان و غایت وجودی اوست.

البته بسیار مهم است که از خودشناسی انتظار داشته باشیم که راه و مسیر درست رسیدن به هدف را برای ما مقدور سازد نه اینکه مقصد را به ما نشان دهد_ امیرالمؤمنین(ع) در این مورد فرموده اند: کسی که به خویشتن جاهل باشد نفس خود را وا می گذارد و همچنین در روایت دیگری فرموده اند: کسی که خویشتن را نشناسد از راه رستگاری دور می شود و به گمراهی و نادانیها مبتلا می شود بنابراین میدانیم که تمام این روایات میخواهند یک جمله را به ما بگویند که نا خود شناسی موجب دوری از رستگاری است، ممکن است این دوری به سبب نشناختن مقصد و مسیر رستگاری باشد و یا اینکه ناشی از لغزش های عملی در اثر نداشتن انگیزه، در مسیر رستگاری و یا انگیزه های انحرافی باشد، وانگیزه ای برای خود شناسی نداشته باشد.(یعنی فکر کنیم که به خواستمون نمیرسیم و به خدا ایمان نداشته باشیم.)

حالا یه سوال ازتون دارم؟؟ آیا به خدا ایمان دارید که همه ی نیازها و وسیله ها رو با توجه به اراده شما جلوی راهتان قرار دهد؟؟ آیا خدا برای شما کافی نیست؟  اگر به قدرت و وجود خداوند ایمان دارید پس به دنبال ادامه مطلب بروید و گرنه که شما باید کلی مطالب خود شناسی بخوانید تا از قدرت خداوند آگاه شوید.( این نعمت بزرگیست که شما تا این حد شایسته اعتقاد به خداوند هستید. و مطمئن باشید جواب این اطمینان را به زودی از جانب خداوند خواهید گرفت.)

امیرالمؤمنین(ع) در روایات دیگری، خودشناسی را برترین عقل و نا خودشناسی را موجب گمراهی معرفی کرده اند : «برترین  خرد، شناخت انسان از خویش است» پس کسی که خود را بشناسد خردمند است و کسی که خود را نشناسد گمراه است، در واقع انسان از طریق خودشناسی به ابعاد وجودی خود پی میبرد.

لازم است برای گرفتن برگ برنده به خودتان متعهد باشید و اجازه ندهید چیزی باعث دلسردی شما از اهدافتان شود اگر چه اگر رسالتتان را درست پیدا کرده باشید بعید میدانم که انگیز تان کم شود و یا از بین برود! زیرا با شناختن رسالتتان خود به خود متعهد به خودتان میشوید و آنقدر از انجام دادن کارتان احساس رضایت و شادی خواهید کرد که قدم به قدم رسیدن به هدفتان، انگیزه تان بیشتر و بیشتر می شود و حتی بعد از رسیدن به هدفتان این انگیزه داغ تر هم خواهد شد.

برای امتحان ساده خودشناسی آماده اید ؟!

دراین قسمت چند فرمول و سوال ساده ازتون میپرسم که شما فقط باید منطقی و درست جواب بدید. نگران نباشید سوالات ساده ای هستن درمورد خودتان است!!

 برای انجام این کار لازم است برای آرامش خودتان و پاسخ صحیح دادن به این سؤالات تنها باشید، چون باید تمام حواستان را به سوالات بدهید و هر چقدر که میخواهید احساسی اما منطقی برخورد کنید تا به خودتان در نتیجه ی سؤالات ، درست پاسخ دهید.

حالا اگر میخواهید قدمی برای شناخت خودتان پیش گرفته باشید،آینه ای را مقابل رویتان قرار دهید و کنجکاوانه از خودتان بپرسید، به راستی من کی هستم؟ آیا برای من، مشخصاتی که دارم کافی نیست؟! اگر اینطور نیست پس من چه کسی هستم؟!!

آیا تا این لحظه از زندگی واقعاً کارهایی را انجام داده ام که دوست داشتم و میخواستم که انجام شوند؟!!

آیا رفتارم با دیگران (بدون در نظر گرفتن رفتار آنها) تا به الآن درست بوده است؟!!

آیا آنطور که باید خودم و خدای خودم را شناخته ام؟!!

آیا اگر هدفم را انتخاب کنم، ایمان دارم که در آن موفق میشوم؟!!

آیا اعتقادات و باورهای من، درست و هدفمند هستند و من در مسیر درستی قرار دارم؟!!

آیا رسالتم (آن چیزی که خداوند مرا به خاطر کشف کردنش در این دنیا نهاده) تا به الآن حفظ

کرده ام؟!!

و سؤالهای دیگری که احتمالاً بر اساس نیازهایتان در ذهنتان خطور خواهد کرد، آیا تا به حال کوشیده اید که خودتان را بشناسید؟؟؟

جواب شما هر چه که باشد درست است، چون شما بهتر از هر کسی از وجودیات خودتان با خبر هستید. در واقع شما با شناخت خودتان میتوانید آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل کنید.

 اکنون میخواهم یک آزمون خود شناسی از شما بگیرم ، برای اینکه متوجه شوید اکنون با هر معلوماتی که دارید از نظر وضعیت و معنوی تا چقدر راه خود شناسی را برای خودتان راحت تر کرده اید.

توجه کنید که نتیجه کامل هر سؤال 5 امتیاز است و شما باید با توجه به عقاید ،دانش ومعلوماتتان از 1 تا 5 ؛ به خودتان نمره بدهید.

«1» آیا درباره ی ضعف های خود تا به حال تصمیم جدی ای گرفته اید ؟!

«2» آیا در مورد شناخت اشتباهات خودتان، همانند توجه به خطاهای دیگران سریع و باریک بین هستید؟!

«3» آیا تمام تلاش خود را برای اصلاح نقص های خود به کار می برید؟!

«4» آیا انتقاد پذیر هستید واز انتقاد بهره می گیرید؟!

«5» آیا از تعالیم اخلاقی و مذهبی پیروی میکنید و مقید به انجام دادن واجبات هستید؟ً!

«6» آیا به ارزش های دینی همچون ، نماز جماعت، نماز اول وقت، توجه به دعا و خیر خواهی، کارگشایی و… پایبند هستید؟!

«7» آیا کتابهای مذهبی مطالعه می کنید؟!

«8» آیا دربرابر به مجلس گناه (همچون؛ مجلس غیبت، مشروب، قمار و… ) از خود واکنشی نشان می دهید؟!

«9» آیا در برابر گناهان و لغزش هایی که از شما سر میزند، ناراحت می شوید؟ً!

«10» آیا برنامه منظمی برای کارهای روزانه و هفتگی خود دارید؟ً!

«11» آیا برای تقویت بنیه ی دینی و معنوی خود، برنامه ای (مثلاً شرکت در جلسات مذهبی و…) دارید؟!

«12» آیا دوستان نزدیک و همنشینان شما از طبقه مذهبی هستند؟!

«13» آیا تاکنون در زندگی سؤال مذهبی برایتان پیش آمده است که  به دنبال پاسخ آن رفته باشید؟!

مجموع امتیازات راجمع کنید ووضعیت معنوی خود را به دست بیاورید(50 تا 65 __ عالی ) * (30 تا50 __ متوسط ) * ( پایین تر از 30 __ ضعیف )

اگه به سؤالات با دقت جواب داده باشید مطمئنن میدانید که الان تا کجا پیش رفته اید.

اگر از آنچه که هستیم عمیقاً خجالت نکشیم، باید بگویم که سفر خودشناسی تان هنوز آغاز نشده است.

رحمت خداوند بیکران، عمومی و همگانی است، ولی به تناسب شایستگی ها و لیاقت ها به مردم عطا می شود و شما هم اکنون بسیار مورد شایستگی قرار گرفته اید و لیاقت بهترین ها را دارید.من میدانم که هر کدام از شما تصویری از خداوند هستید و ارزشتان بیشتر از چیزیست که خودتان میدانید.

خُب؛ حالا میخواهم مطلب خیلی مهم دیگری را در اختیارتان قرار دهم که نقش بسیار مهمی در زندگی و تصمیم گیری شما دارد. میخواهم شما را با عنصر روحتان آشناتر کنم چرا که هر کسی برای خودشناسی بهتر، باید بداند چه چیزی بیشتر با او سازگار است و بر خُلق و خویش اثر می گذارد. اگر شما عنصری را که با آن سازگاری دارید، بشناسید قدرت بیشتری خواهید داشت و کارها و اهدافتان را با موفقیت چشمگیرتری به جلو خواهید برد.

چهار عنصر قدرتمند مثل؛ آب (آرامش) _ باد (انرژی) _ خاک (رویش) و آتش (قدرت) نقش بسیار مهمی در زندگی و حتی تصمیم گیری انسان دارد.

امیدوارم در مطالب بالا جواب درستی و قانع کننده ای از خودشناسی معنویتان به دست آورده باشید.

اما اکنون یک تست عنصر شناسی برای شناخت بیشتر خودتان آماده کرده ام که باید با دقت جواب دهید. دقت کنید اگر بعضی از سؤالات شما را به شک انداختند می توانید با نگاه تندی آن را انتخاب کنید. بنده تمام این مطالب را گرد آوری کرده ام تا به شما کمک کنم سریع تر و مقاوم تر به خواسته هایتان برسید پس به خاطر خودتان، با دقت به سؤالات پاسخ دهید.شما باید مجموع امتیازاتتان را روی برگه ای یادداشت کنید و مجموع امتیازات را در نهایت جمع کنید.

(1)کدام گروه از صفات زیر بهتر شما را توصیف می کند؟  الف؛ سرگرم کننده، بازیگوش، خوش   برخورد (20امتیاز)   ب؛ خلاق، تعیین کننده وباهوش(40 امتیاز)    ج؛ رو راست، آسان گیر وآرام (30 امتیاز)   د؛ مشتاق، احساسی و محافظه کار (10 امتیاز)

(2)کدام حیوان را ترجیح می دهید؟  الف؛ گربه وسگ (40 امتیاز)   ب؛ اسب (10 امتیاز)  ج؛ پروانه (20 امتیاز)   د؛ دلفین (30 امتیاز)

(3)کدام گروه از رنگها را ترجیح می دهید؟   الف؛ سیاه و قهوه ای (40 امتیاز)   ب؛ آبی و سبز(30 امتیاز)   ج؛ قرمز و نارنجی(10 امتیاز)   د؛ سبز و بنفش (20 امتیاز)

(4)کدام ژانر از کتابها یا فیلم ها را ترجیح می دهید؟   الف؛ جنایی-ترسناک (30 امتیاز)    ب؛ طنز-اکشن(20 امتیاز)   ج؛ ماجرا جویی-رمانتیک(10 امتیاز)   د؛ درام-مستند(40 امتیاز)

(5)دوستان شما چند نفر هستند؟  الف؛ 5 تا 10 نفر هستند(30 امتیاز)   ب؛ گروه معدودی از افراد(10 امتیاز)   ج؛ 2 تا 3 نفر در همسایگی هستند(40 امتیاز)    د؛ گروه بسیار بزرگی از افراد هستند(20 امتیاز)

(6)چه نوع موسیقی را ترجیح می دهید؟  الف؛ سافت راک، موسیقی های آرام

 (20 امتیاز )   ب؛ هوی متال، موسیقی های کوبنده و سنگین(10 امتیاز)    ج؛ کلاسیک وپاپ(40 امتیاز)   د؛ موسیقی های محبوب(30 امتیاز)

(7)کدام گزینه را ترجیح می دهی داشته باشی؟   الف؛ آزادی و قدرت(20 امتیاز)    ب؛ سلامتی و جاودانگی(30 امتیاز)   ج؛ توجه و عشق(10 امتیاز)   د؛ هوش ومهارت(40 امتیاز)

(8)اگر کسی را که عاشقش هستید، بمیرد چگونه با آن کنار می آیید؟   الف؛ برای مدت طولانی گریه می کنم(10 امتیاز)    ب؛ قبول میکنم که او دیگر رفته است(40 امتیاز)    ج؛ سعی میکنم اوقات خوب گذشته را به یاد آورم(20 امتیاز)    د؛ مدت زیادی به او فکر میکنم(30 امتیاز)

(9)فرض کنید یک میلیون «1،000،000» دلار دارید با آن چکار میکنید؟   الف؛ به خیریه می بخشم(20 امتیاز)    ب؛ پس انداز میکنم(40 امتیاز)   ج؛ خرجش میکنم(10 امتیاز)   د؛ به خانواده خود و بی خانمان ها می دهم(30 امتیاز)

(10)در کل، شما چگونه هستید؟  الف؛ در کانون توجه هستم(40 امتیاز)    ب؛ آرام وخوش بین(30 امتیاز)    ج؛ عجیب و غریب(20 امتیاز)    د؛ یک خجالتی با عشقی بزرگ(10 امتیاز)

حالا امتیازاتتان را جمع کنید تا نتیجه نهایی را بدست آورید.

مجموع امتیازات بین 100 تا 160   (( عنصر شما آتش است. شما فردی بسیار رمانتیک و مشتاق هستید. گاهی اوقات، شما اجازه میدهید تا احساسات شما را هدایت کنند، اما شما هرگز از به هیجان آوردن دیگران به خاطر احساسات و اشتیاقتان دست نمی کشید. ))

مجموع امتیازات بین 170 تا 240  (( عنصر شما هوا می باشد. شما دوست دارید که یک زندگی هیجان انگیز داشته باشید شما تصمیمات غیر مسئولانه ای می گیرید اما همیشه بهترین کارها را انجام میدهید. شما فردی هستید که پتانسیل تبدیل شدن به شخصی معروف را دارد. ))

مجموع امتیازات بین 250 تا 330  (( عنصر شما آب است. شما فردی آسان گیر هستید که کمتر اذیت می شوید. همچنین زیاد به خودتان فشار نمی آورید و گاهی اوقات کمی تنبل هستید اما همیشه همه چیز را تحت کنترل دارید وچیزی از دستتان در نمی رود. ))

مجموع امتیازات بین 330 تا 400  (( عنصر شما خاک می باشد. شما دوست دارید قبل از هر کاری دقیق آن را بررسی کنید شما کمی یکدنده هستید اما بسیار خوب در تصمیم درست گرفتن، خلاقیت و حس مسئولیت پذیری شما، از شما یک رهبر خوب می سازد. ))

 

حتما بخوانید: 12 تمرین خودشناسی که موفقیت را تضمین می کند

 

رَبَّنا لاَ تُزغ  قُلُوبَنَا بَعدَ إِذ هَدَیتَنَا وهَب لَنَامن لَّدُنکَ رَحمَة إِنَّکَ انتَ الوَهَّابُ

ای پروردگار ما، از آن پس که ما را هدایت کرده‌ای، دلهای ما را به باطل متمایل مساز و رحمت خود را بر ما ارزانی دار که تو بخشاینده‌ای

آل عمران آیه 9

فهرست